شبکه دانشگاه

معاونت پژوهش و فن آوری

درباره شبکه دانشگاه دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

تاریخچه شبکه دانشگاه

اولین هسته شبکه دانشگاه در سال 1382 با اجرای طرح تکفا توسط پیمانکاران وزارت عتف  در محل دفتر مرکزی دانشگاه و دانشکده کشاورزی اجرا شد. از همان ابتدا فیبرنوری نیز بعنوان بستر ارتباطی مورد استفاده قرار گرفت و ارتباط بین ساختمانها با فیبر برقرا شد. طی سالهای جاری این شبکه همراه با گسترش دانشگاه گسترده شده و جریان اطلاعات را در همه جا برقرار کرده است.

 

ساختار شبکه

شبکه دانشگاه طبق ساختار 3 سطحی طراحی شده است. این ساختار از یک سوییچ مرکزی (کر) مدل سیسکو 3850 تشکیل شده است. در لایه توزیع (Distribution) از 7 سوییچ لایه 3 مدل های 3750 و 3850 استفاده شده است و در لایه دسترسی (Access) هم  حدود 120 عدد سوییچ سیسکو مدل 2960 وجود دارد. البته تعداد این دستگاه ها هر روز در حال تغییر است. از نظر ارتباطی سعی شده است در مواقعی که فاصله زیر 100 متر است از کابل های CAT6 برای ارتباط استفاده شود و فاصله های بالای 100 متر فیبرنوری بکار رود.

منطقه بندی شبکه (Zones)

برای بالا بردن امنیت در شبکه از یک دستگاه فایروال Fortigate  استفاده شده است که شبکه را به دو منطقه تقسیم کرده و تمام تبادلات با سرورها از روی فایروال انجام می شود. برای اتصال به اینترنت هم  همین دستگاه استفاده شده در نتیجه مناطق شبکه داخلی، سرورها و  اینترنت از هم جدا شده و با توجه به سیاست های ارتباطی با یکدیگر تبادل پیدا می کنند. وجود این دستگاه از بروز حملات اینترنتی جلوگیری می کند و امنیت شبکه را بالا می برد.

شبکه بیسیم دانشگاه

وجود تلفن های هوشمند و لپ تاپ نیار به استفاده از شبکه بیسیم را افزایش داده بطوری که بیشتر مصرف اینترنت از طریق این دستگاه ها انجام می گردد. هم اکنون چتر wifi در سراسر دانشگاه وجود دارد و پوشش نسبتا خوبی دارد و در حال بهتر شدن می باشد. تکنولوژی که برای برقراری این چتر استفاده شده میکروتیک است که با استفاده از سرویس CapMan همه آنتن ها کنترل شده و تنظیمات برای آنها ارسال می شود. تعداد 170 عدد آنتن در سراسر دانشگاه نصب شده است و کاربران از طریق Hotspot و نرم افزار IBSng به اینترنت دانشگاه متصل می شوند.

مانیتورینگ

برای حصول از سلامت شبکه و تجهیزاتی که در آن کار می کند، سیستم مانیتورینگ بسیار حایز اهمیت است. دو سامانه مانیتورینگ بینا و Dude کار رصد شبکه را برعهده دارند.

مرکز داده

دانشگاه در حال تجهیز یک مرکز داده می باشد. در حال حاضر همه تجهیزات مرکزی شبکه در یک اتاق بنام اتاق سرور نگهداری می شود که با اتمام کار مرکز داده به آنجا منتقل خواهند شد.